Hubnutí

7 jóga-drinků pro snadné hubnutí

Autor:   | 

Představte si, že máte rande naslepo. Slyšeli jste o něm už všechna možná přídavná jména: hezký, vtipný, chytrý… Jasně, cokoliv. Ale pak zazní dvě kouzelná slova, při kterých najednou zbystříte. Instruktor jógy.

Praktikovat jógu je pro muže zárukou sexappealu. Jogíni mají vždy štíhlá, silná a pevná těla s plochým břichem, svižnýma nohama a zdravou, zářící pletí. Je to díky cvičení, to ano, ale ta plochá břicha a silné svaly získávají i pomocí dodržování nutričních zásad jógy. Jóga jde koneckonců ruku v ruce s indickou Ayurvedou, staletou lékařskou praxí, která se zaměřuje na správnou výživu.

I když možná trvá roky naučit se, jak správně zamotat nohu kolem krku, výhody hubnutí pomocí Ayurvedy jsou vzdáleny pouhých několik krátkých doušků. Postěžujete si občas, že nemůžete zhubnout pomocí tradičních metod vycházejících ze západních přístupů jako jsou počítání kalorií, restriktivní diety a přísný trénink? Vyzkoušejte stravu založenou na principech Ayurvedy, která pomáhá k uklidnění zažívacího systému a zároveň přirozeně stimuluje hubnutí. Zkuste jeden nebo více z těchto sedmi jóga-drinků a sledujte, jak rychle se vaše vlastní bříško může přeměnit od Nechci tě k Namaste!

belly-dancer-3-1544667-638x422

Jóga-drink č. 1: Mango Lassi

Proč: Stimuluje váhový úbytek

Lassi je oblíbený nápoj z Indie a Pákistánu vyrobený z fermentovaného jogurtu. Dle ajurvédské medicíny Lassi „ochlazuje” trávicí systém a napomáhá funkci střev. Z pohledu moderní medicíny Lassi obsahuje živý jogurt, který má mnoho zdravých bakterií a probiotika, které snižují nadýmání a pomáhá proti zácpě – což jsou dva klíčové aspekty důležité pro hubnutí. Lassi lze vyrobit z libovolného druhu ovoce, mango Lassi je pak jedním z nejjednodušších a nejoblíbenějších nápojů v Indii.

Příprava: Jednoduše smíchejte v mixéru jeden šálek obyčejného řeckého jogurtu, 1 lžíci cukru, ½ šálku mražených kousků manga a přiměřeného množství vody, aby šlo koktejl promíchat.

Jóga-drink č. 2: Zlaté mléko

Proč: Udělá vás pružnější

Způsob, jak se v ajurvédské medicíně zpracovává mléko, má co do činění s tím, jak naše těla na mléko reagují. Chcete-li zabránit nadýmání a alergiím a maximalizovat přínos mléka a mléčných výrobků pro zdraví, využijte ajurvédský způsob výroby zlatého mléka.

Příprava: Smíchejte jeden šálek mléka s ¼ lžičky kurkumy a přiveďte k varu. Oslaďte kapkou medu.

Bylo prokázáno, že kurkuma působí přímo na geny, které řídí ukládání tuku, zatímco vápník v mléce je spojen s úbytkem tělesné hmotnosti – studie University Tennessee zjistila, že skupina, která konzumovala mezi 1 200 a 1 300 mg vápníku za den (asi 4 šálky mléka), ztratila skoro dvakrát tak velkou váhu jako ti, kteří pili mléka méně. Zlaté mléko se používá v ájurvédské medicíně pro zlepšení bolesti kloubů, proti svalové ztuhlosti a k posílení imunitního systému. Není divu, že jogíni mají takovou úžasnou flexibilitu!

Jóga-drink č. 3: Zázvorový čaj

Proč: Zmenšuje břicho

Zázvor je známý pomocník zažívání. Tajemství plochého břicha u lidí praktikujících jógu spočívá v ranním šálku zázvorového čaje na „aktivaci” trávicího systému. Podle Ayurvedy toto napomáhá Vata a Pitta dóšám – zažívacímu a oběhovému centru v těle, čímž se snižuje nadýmání a prohřívá se oběhový systém.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Příprava: Nejvíce ze zázvoru získáme, když nastrouháme ¼–½ lžičky čerstvého zázvoru do horké vody. Vařte 3 až 5 minut a pak nalijte do šálku s vaším oblíbeným čajem. Pro sladší chuť přidejte 1 až 2 čajové lžičky medu.

Jóga-drink č. 4: Amla juice

Proč: Dává vaší pleti zdravý lesk

Amla, neboli indický angrešt, je kyselé ovoce pocházející z Indie. Díky vysokému obsahu antioxidantů je ayurvédskými lékaři předepisováno pro zlepšení pleti a vlasů. V některých západních studiích bylo prokázáno, že amla zmírňuje diabetes a snižuje hladinu cholesterolu.

Příprava: Zmražené bobule amly nebo amlu sušenou je možné zakoupit online. Roztáté plody nakrájíme na malé kousky a odšťavníme.

Jóga-drink č. 5: Chai

Proč: Zmírňuje přibývání na váze

Chai by mohl být zařazen mezi nejzdravější nápoje na planetě, tak jako mnoho jiných věcí v naší stravě se však bohužel (prostřednictvím našeho moderního potravinářského průmyslu) proměnil ve festival cukru a umělých chemických látek. Chai je nejzdravější, když se v podobě čerstvého koření povaří a pak přidá k čajovým lístkům. I když existuje mnoho různých receptů a variant, jak Chai vyrobit, nabízím zde jednoduchou verzi, kterou mám sama ráda.

tea-time-2-1564209-640x480

Příprava: Uvařte jeden šálek mléka s 1 lžičkou mleté skořice, hřebíčku, kardamonu, fenyklu, anýzu, zázvoru a muškátového oříšku. Vroucí mléko nalijte do svého oblíbeného čaje.

Skořice pomůže stabilizovat hladinu cukru v krvi a pomáhá ke snížení tělesné hmotnosti. Hřebíček má protizánětlivé a antiseptické účinky, zatímco kardamon zlepšuje krevní oběh a přidává zářivost pleti. Fenykl, anýz, zázvor a muškátový oříšek obsažené v Chaii navíc významně podporují zažívání.

Jóga-drink č. 6: Karela

Proč: Dodává energii

Karela, také známá jako hořká tykev, vypadá jako pichlavá zelenina ve tvaru okurky. Hořká tykev je podle ayurvédské medicíny ceněna pro celou řadu vlastností včetně mírnění diabetes, dny a lupénky. Vysoký obsah vitamínů skupiny B, vápníku, železa, hořčíku a zinku dělá z této rostliny přirozený zdroj energie a posiluje imunitu organismu.

Příprava: Zkuste šťávu z karely přidat například do svého oblíbeného ovocného smoothie.

Jóga-drink č. 7: Aloe Vera

Proč: Vyrovnává hormony

Jedním z velkých tajemství hubnutí je šťáva z Aloe Vera, která byla známá v ayurvédské medicíně po celá staletí. Šťáva pomáhá udržovat rovnováhu hormonů tím, že podporuje trávicí systém a reguluje ženské hormony; věří se také, že napomáhá ke zvýšení plodnosti.

Přidejte komentář