Diety

28 dní rostlinné stravy pro naši planetu

Autor:   | 

Každý z nás by si měl vážit naší krásné planety Země. Někteří lidé sází stromy, jezdí na kole do práce nebo sbírají odpadky. Já se rozhodla udělat něco pro planetu tím, že vás všechny vyzvu, abychom po dobu 28 dní (tedy 4 týdnů) zkusili jíst pouze rostlinnou stravu.

meat-1474532-639x426organic-veggie-1538668-640x480

Asi jste už dříve slyšeli, že chov zvířat má výrazný negativní vliv na ekosystém naší planety. OSN vydala zprávu, kde uvádí, že chov zvířat způsobuje až 20 % emisí skleníkových plynů. To znamená, že chov zvířat má v oblasti změny klimatu na svědomí vznik více plynů než všechny lodě, auta, letadla, nákladní automobily a autobusy dohromady.

Pojďme si dále něco říct o vodě. Podle Světového ekonomického fóra je vodní krize největším ze současných globálních rizik. Věděli jste, že je potřeba 4 000-18 000 litrů vody na vytvoření 1/3 kg hamburgrů? Téměř polovina vody používané ve Spojených státech jde do chovu zvířat na maso.

water-1323356-639x384

Nejen že pomalu vyčerpáváme vodu a vzduch, ale jedná se také o půdu. Chov zvířat na maso nyní využívá neuvěřitelných 30 % zemské souše. Proč potřebujeme jíst tolik masa? Stojí to za tyto nároky na planetu, a tedy i na naše zdraví? Změnu nemusíme udělat přes noc. Začít můžeme malými kroky. Pojďme oslavit Zemi tím, že nebudeme jíst živočišné bílkoviny po dobu 28 dnů. Možná poté, co to zkusíme, zjistíme, že nepotřebujeme živočišné bílkoviny každý den. Malé krůčky fungují.

Takže jak přesně vnikla tato idea? Četla jsem o hře zvané DietBet. V podstatě je to hra, kde se lidé sází o to, že zhubnou. Když jsem to viděla, pomyslela jsem si: „Nebylo by skvělé, kdyby byla tato výzva založená na rostlinné stravě?” Ačkoliv se hra točí především kolem hubnutí, v podstatě to je i o volbě zdravých alternativ, takže jsem se rozhodla to zkusit. DietBet rostlinný dietní plán trvá 28 dní a já jsem se rozhodla jej pojmenovat jako „28 denní rostlinná strava pro naši planetu”. Vsaďte si sami na sebe, že pokud udržíte rostlinnou dietu a ztratíte 4 % své původní hmotnosti, jste vítězem! Ještě lepší možností je tuto sázku uskutečnit ve skupině stejně smýšlejících lidí, kteří chtějí podniknout něco dobrého jak pro sebe, tak i pro naši planetu!

vegetable-still-life-1538017-639x461

Nyní k jídlu. V poslední době jsem byla takřka závislá na „raw potravinách”, tedy na potravinách bez jakékoliv úpravy. Jsou to například celozrnné výrobky, luštěniny, zelenina, ovoce a zdravé tuky v podobě semínek. Jídlo nikdy nebylo chutnější. Včera jsem si třeba udělala zeleninovou mísu doplněnou výtečnou cizrnou. V podstatě můžete kombinovat jakoukoli zeleninu, kterou máte rádi – já jsem si zvolila listnatý špenát, brokolici, okurku, čekanku, rajčata a bokem i trochu borůvek. Jako dresink postačilo několik plátků čerstvého citronu. Na závěr jsem salát doplnila o mou oblíbenou cizrnu. Tak prosté a tak chutné. A poté, co jsem to snědla, jsem měla pocit, že uběhnu i maraton! Doufám, že si na tomto zdravém receptu pochutnáte stejně jako já a že se přidáte na 28 denní rostlinnou dietu počínaje dneškem.

Přidejte komentář