Pohyb / Sport

3 tipy, jak se zbavit celulitidy

Autor:   | 

Celulitida, prokletí a noční můra mnohých žen, má nepříjemnou schopnost udělat pokožku méně atraktivní a ovlivnit tím sebevědomí i šatníky žen. Celulitida se projevuje nevzhlednými hrbolky na kůži, která je poté na dotek podobná pomerančové kůře, a vyskytuje se nejčastěji na bocích, stehnech a nohou. Aby toho nebylo málo, může se začít projevovat i na břiše, pažích a na hrudníku. Celulitida je často doprovázena striemi. Je taky spojována s problémy s krevním oběhem, otoky a zadržováním vody. Nic z toho není záviděníhodné.

Ačkoliv celulitida není škodlivá a často se na ni odkazuje jako na kosmetické onemocnění, může být indikátorem jiných problémů v těle a rozhodně není symbolem zdravé tkáně.

S celulitidou nebojují jen lidé s nadváhou. Týká se i hubených a sportovně založených žen. Supermodelky a olympijské atletky nejsou výjimkou. Takže nebojte, nejste v tom samy!

friendship-1483251-640x455

Co celulitidu způsobuje?

Příčiny celulitidy jsou mnohé. Anatomicky řečeno je celulitida způsobena pojivovými provazci složenými z kolagenu. Když tukové buňky napuchnou, tlačí se směrem nahoru proti poškozené kůži a způsobují hrbolatý nebo nerovný vhled kůže.

Celulitida se neobjeví přes noc, je výsledkem dlouhodobého procesu, který probíhá několik let, nikoli měsíců či dnů. Zvýšení hmotnosti nebo tělesného tuku často celulitidě předchází.

Jedním zásadním problémem při tvorbě celulitidy je hormon Estrogen. Když se spojí s dalšími rizikovými faktory, jako je nedostatek pohybu a dehydratace, může to vést ke zvýšení váhy, zadržování vody, snížení krevního toku a v konečném dlouhodobějším hledisku i k výskytu celulitidy.

Tukové buňky jsou poškozené

Obecně se dá říci, že je to tím, že tukové buňky nefungují, jak by měly. Toxiny by měly být odstraněny z vašeho tělního systému díky játrům. Když jsou vaše játra přemožená, nemohou dělat svoji práci. To vede k tomu, že jsou toxiny obsažené v jídle a prostředí vtlačeny zpátky do krevního oběhu a pak absorbovány tukovými buňkami. Dlouhodobě pak vysoká úroveň pesticidů a dalších toxinů přinutí vaše tělo vytvořit dodatečné tukové buňky, aby absorbovaly a „zametly“ všechen odpad.

Tyto toxiny najdou skulinky vedoucí do tukových buněk, kde se můžou shromažďovat až několik let a způsobovat zanícení. Toxiny jsou uchovávány v buněčné membráně, která se postupně stává pevnou a nepropustnou, kvůli čemuž se z hubnutí stává náročná výzva.

Neustálé vystavení všem toxinům, které je typické pro současný svět, v podstatě může za to, že vzniká celulitida. Tukové buňky jsou totiž běžně hladké. Jakmile se do nich ale dostanou škodlivé toxiny, buňky ztrácejí tvar, což se pak projevuje neatraktivními hrbolky a hrudkami na povrchu kůže.

Dalším důležitým faktorem determinujícím, jestli s celulitidou (ne)budete muset bojovat, je váš vztah ke cvičení. Čím víc cvičíte, tím větší šanci na to, že se celulitidě vyhnete, máte!

women-legs-with-shoes-1435685-639x504

Kromě toho existuje hodně důkazů nasvědčujících, že genetika hraje důležitou roli i v otázkách celulitidy. Genetické informace, které jste zdědili od rodičů, ovlivní to, jestli a kde se vám celulitida objeví. Udělejte menší průzkum a zeptejte se nejbližších členů rodiny. Jestli mají celulitidu na nohou, břiše či jinde, je bohužel velká šance, že vás také nemine.

Jak se jí zbavíte?

Prášky nebo krémy vás v dlouhodobém hledisku celulitidy nezbaví, ačkoliv vám to slibují. Dámy, neplýtvejte penězi na drahé pilulky a kosmetické produkty. Raději se spolehněte na 3 alternativní a účinné metody boje s celulitidou.

1) Změňte stravovací návyky

Detox – to je ten nejlepší a nejjednodušší způsob, jakým z těla vypudíte nežádoucí toxiny, které hrají veledůležitou roli v tvorbě celulitidy. Primárním účelem detoxikace je to, že pročistíte tělo a vyplavíte toxiny, díky čemuž bude vaše tělo fungovat tak, jak skutečně má.

Prvním a nejdůležitějším krokem k odstranění celulitidy z vašeho těla je vyřazení umělých a průmyslově zpracovaných potravin z vašeho jídelníčku. Rozlučte se se sladkostmi, nekvalitní čokoládou, smaženým jídlem a perlivými přeslazenými nápoji a přivítejte ve svých spížích zdravé ovoce a zeleninu, kvalitní maso a sacharidy v podobě celozrnné rýže, pohanky, ovesných vloček a dalších. Nezapomeňte pít spousty vody! To urychlí proces detoxikace a odplavení škodlivin z těla.

vegetables-1321542-639x424

Myslete na to, že toxiny se do vašeho těla nedostávají pouze prostřednictvím potravy, ale i alkoholu, parfémů, make-upu, čistících produktů a dalších. Když se začnete soustředit na nákup přírodnějších a ekologičtějších produktů bez toxinů, uděláte jen dobře.

2) Víc cvičte

Celulitida je typická pro spodní části našich těl. Právě v této oblasti je až 90 svalů, které čekají na to, až budou prodlouženy a vyhlazeny. Jak jsme zmiňovali výše, pilulky ani krémy neřeší jádro problému. Cvičení ano!

Tím, že procvičíte oblasti, ve kterých celulitida sídlí, pomůžete zlepšit cirkulaci, vyhladíte povrch a posílíte kůži. To minimalizuje výsledný vzhled a rozsah celulitidy. Dobře promyšlený a zrealizovaný cvičební plán vám přinese žádoucí výsledky v boji proti celulitidě.

elliptical-trainers-1424300-639x471

Nejefektivnější způsobem k posílení oběhu v postižené oblasti je kombinování kardio cvičení se silovými cviky. Je nutné, abyste se skutečně soustředily na oblasti, ve kterých se zákeřná celulitida objevuje. Dřepy a výpady jsou skvělí zabijáci celulitidy.

Cvičení vám zlepší krevní tlak a okysličování tkání a navíc stimuluje okolní svaly. Abyste dosáhly maximálních výsledků, cvičte 3-5krát týdně a mezi cvičením si užijte zaslouženého odpočinku.

3) Masírujte se. Nebo lépe – nechte se masírovat

Jednoduché masírování postižených oblastí může pomoci zredukovat projevy celulitidy. Právě díky tomu se může zdát, že některé krémy, gely a séra zázračně fungují. K masírování vám stačí jednoduchý masážní olej, který je mnohem levnější než proklamované kosmetické zázraky. Nemusíte se trápit drahými kůrami, které vám nabízí lázně nebo utrácením horentních sum za certifikované maséry. Využijte pomoc partnera nebo dobrého kamaráda. Určitě nebudou dlouho protestovat.

Toxiny jsou z našeho těla vyplaveny díky lymfatickému systému. Tím, že je na svaly vyvíjen tlak, dochází ke stimulaci krevního a lymfatického toku, čímž jsou z těla odstraňovány záludné škodlivé látky. Nechte se masírovat kruhovými pohyby a ujistěte se, že vyvíjený tlak není příliš silný, abyste neměli modřiny.

leg-1455125-640x480

Toto jsou naše 3 relativně příjemné, jednoduché a levné způsoby, jakými můžete efektivně bojovat s celulitidou. Jestli si osvojíte všechny, celulitida by se měla během několika měsíců vytratit a viditelné zlepšení byste měli pociťovat už po několika týdnech.

Pamatujte, že čím déle jste s celulitidou bojovali, tím déle bude trvat, než v boji zvítězíte. Buďte trpěliví a pamatujte, že jestli budete celulitidu ignorovat, bude to s ní horší a horší. Čím dřív začnete, tím lépe. Přejeme vám (i sami sobě) spoustu trpělivosti a odhodlání. My ji porazíme!

Přidejte komentář