Hubnutí

5 tipů z čínské medicíny pro snadné a zdravé hubnutí

Autor:   | 

Čínská medicína, jejíž tradice vznikla před 5000 lety, je platnou a užitečnou metodou při stanovování zdravotních cílů moderní společnosti a může nám pomoci na cestě za udržením zdravé hmotnosti.

Moderní lékařský výzkum její účinnosti prokázal, že čínská medicína dokáže tlumit tvorbu tuku, zrychlit střevní peristaltiku (častější vyprazdňování), zlepšit krevní oběh a urychlit tím metabolismus. V tom všem hraje klíčovou roli akupunktura, ale existuje pět věcí, které můžete udělat tak zvaně na vlastní pěst, abyste podpořili své úsilí zhubnout. mate-1325346-639x852

1. Vyměňte sladkosti a škrob za hořké

Hořká chuť je jednou z pěti chutí v čínské medicíně (spolu s pikantní/pálivou, sladkou, slanou, kyselou/trpkou). Je považována za chuť napomáhající hubnutí, protože hořké chuti se těžko přejíte. Také dokáže pomoci pročistit střeva, a to i od toxinů. Hořké příchutě také zvyšují sekreci trávicích enzymů, a tím vyvolávají v žaludku pocit plnosti. Mezi hořké potraviny patří okurka, trpký meloun, chřest a některé druhy salátů.

2. Umožněte svému „Qi“ pohyb

Dle teorie čínské medicíny je Qi (čtěte čchi) životní síla neboli energie, která nás udržuje živými. Ale může se stát, že Qi v těle stagnuje nebo je blokované, což vede k „vlhkosti” a k výskytu patogenů, které dávají vznik přebytečnému tuku. Z tohoto důvodu je důležité, aby se energie Qi pohybovala a nestagnovala, a tím podporovala normální metabolické procesy. Volné proudění Qi může být podporováno akupunkturou nebo cvičením (např. Taichi, Qi Gong, jóga a práce s dechem), bylinkami a stravováním. Mezi potraviny, které napomáhají pohybu Qi patří zelený čaj, celer, slzovka obecná, meloun, dýně a slunečnicová semena.

3. Pijte čaje

Všichni už víme, že „tekuté kalorie“, ať už z džusu, sody nebo jiných slazených nápojů, by neměly být součástí plánu hubnutí. Ale čínská medicína je ještě o krok dál a navrhuje nahradit tyto nápoje čajem. Čaj se už po tisíciletí v Číně používá na podporu spalování tuků a zabránění stagnace střev, odbourávání toxinů a podporu Qi.

tea-1328187-640x960

Např. tmavý čaj Pu-erh se v Číně pije po konzumaci jídla s vysokým obsahem tuku. Byliny, jako je list lotosu, semínka kasie, hloh čínský a kokořík vonný, se tradičně používají v Číně na hubnutí.

4. Pijte hodně vody

Běžná dietářská rada, která platí i v pojetí čínské medicíny. Je dobré pít po ránu hodně teplé vody, protože se tak probudí celý systém v těle, propláchnou se střeva a nastartují metabolické procesy. Čínská medicína však varuje před nadměrným pitím vody při jídle – zhoršuje to trávení a může vést k jeho stagnaci.

5. Stiskněte si akupresurní body na uších k potlačení hladu

Tyto body se nachází na malém trojúhelníku zvaném též diamant. Před vchodem do zvukovodu je chrupavka a na ní dva silné body, které dokáží snížit chuť k jídlu. Tiskněte je přerušovaně několikrát po dobu 30–90 sekund asi 10–20 minut před jídlem nebo kdykoliv se budete cítit nezvykle hladoví, abyste zabránili tomu, že se přejíte. Můžete si tisknout chrupavku jednoho nebo obou uší zároveň.

Začleňte těchto pět zásad do svého životního stylu a budete se na cestě k dosažení svého cíle – snížení hmotnosti – cítit dobře.

Přidejte komentář