Doma

8 důvodů proč je jóga nejlepším cvičením

Autor:   | 

Jóga je přes 5000 let stará duchovní disciplína indické filozofie. Jejím účelem je zejména rozpoutat spirituální a duševní schopnosti jedince, ovšem v poslední době je velice populární i v souvislosti s bojem proti stresu a úzkostí spojených s moderním a rychlým životním stylem, který vedeme. Kromě duchovního aspektu se také práce spojené s fyziologickými výhodami jógy nedávno dočkaly radikálního vědeckého porozumění. Pojďme tedy podívat na to, co se vlastně za jógou skrývá a co ji pro nás dělá tak užitečnou.

1. Mírní stresové hormony

Když naše tělo opakovaně vystavíme stresu, začne vylučovat hormon zvaný kortizol, který má za úkol udržovat nás ve střehu, pokud se dostaneme do krizové situace, ale zároveň při dlouhodobém uvolňování narušuje správné fungování našeho těla. Jóga stres redukuje, čímž tvorbu kortizolu zmírňuje a zanechává nás v klidu.

2. Vylučuje antioxidační enzymy

Opakované vystavování znečištěnému prostředí a metabolickým produktům může vest k tvorbě volných radikálů, které se podílejí na mnoha onemocněních včetně rakoviny nebo urychleného procesu stárnutí. K boji a neutralizování těchto radikálů používá tělo svůj obranný systém, a to v podobě antioxidačních enzymů. Bylo zjištěno, že právě hladina těchto enzymů je u lidí praktikujících jógu podstatně vyšší, a tím pádem jsou i proti volným radikálům mnohonásobně odolnější.

3. Stimuluje parasympatický nervový systém

Jóga stimuluje parasympatický nervový systém, který nás uklidňuje a vyrovnává náš organismus po prožití velkého stresu. Když se tento systém aktivuje, krev v našem těle je směřována ke žlázám s vnitřní sekrecí, trávicím a jiným orgánům, což snižuje krevní tlak a srdeční frekvenci.

joga

4. Posiluje imunitu

Toto je přičítáno skutečnosti, že jóga, jak už bylo zmíněno výše, snižuje v našem těle hladinu kortizolu. Příliš mnoho tohoto hormonu může způsobit utlumení účinnosti imunitního systému imobilizováním bílých krvinek.

5. Léčí závislost

Dopamin, chemická látka vznikající v mozku, která dodává člověku pocit uspokojení po užití určité návykové látky, je v těle během cvičení jógy sama přirozeně vytvářena. To znamená, že člověk nemá poté nutkání dalšího užití látky, na které je závislý, jelikož jóga již pro něj nutnou hladinu dopaminu zajišťuje. Postupně se člověk závislosti může zbavit i úplně.

6. Zvětšuje mozek

Po provedení MRI scanů vědci zjistili, že lidé praktikující jógu mají větší množství šedé mozkové hmoty než lidé nepraktikující. Dále bylo zjištěno, že čím častěji daný člověk jógu cvičil, tím více se určité oblasti mozku zvětšovaly, což vede k závěru, že jóga přispívá ke zvětšení mozku. Cvíčící mají větší objem mozku v místech, které obsahují mentální mapování našeho těla a které se podílejí na zaměřování pozornosti, tlumení stresu a poznávání nás samotných.

joga-3

7. Pomáhá nám žít v současnosti

Jóga pomáhá soustředit se na současnost a dává nám možnost upustit od negativních myšlenek v zájmu zachování našeho vnitřního klidu.

8. Mudry

Mudry jsou gesta či pozice ruky, které stimulují určité části těla a mozku. Zajímavé je, že bylo zpozorováno, jak malé děti zcela podvědomě tyto mudry „praktikují”.

  • Adi mudra: Novorozenec má palec zastrčený v dlani a ostatními prsty ho omotává v pěst. Toto je adi mudra, relaxuje náš nervový system, zlepšuje průtok krve do hlavy a zvyšuje kapacitu plic.
  • Chin mudra: Když novorozenec spí, špička jeho ukazováčku se dotýká špičky jeho palce a ostatní jeho prsty jsou nataženy. Toto je chin mudra, která přispívá k lepšímu spánku, dodává tělu energii a zmírňuje bolest v nižší oblasti zad.
  • Merudanda mudra: Když dítě saje svůj palec, který obvykle směřuje nahoru a ostatní prsty jsou uvolněné a složené, jde o merudanda mudru, která dodává energii prostřední části našeho těla.

Zatímco pro netrénované oko může jóga vypadat jen jako nějaké další bezvýznamné cvičení a ohýbání těla, pokud ji člověk doopravdy porozumí a naučí se cviky provádět správně, sám na sobě po čase pozná obrovský rozdíl. A také, jóga není jen pouhý soubor asán, jóga je životní styl. Se zdravým tělem a klidnou myslí je člověk lze říci až povinen žít šťastnější a kvalitnější život. No nezní to skvěle? Ale nejednejte příliš rychle, na ukvapenost se často doplácí. Ujistěte se, že se naučíte jógu pod vedením certifikovaných profesionálů a budete cvičit pravidelně, abyste dosáhli dlouhodobých výsledků.

Přidejte komentář