Hubnutí

Ajurvéda zná 14 přírodních léků na hubnutí

Autor:   | 

Myslíte to s hubnutím vážně, ale zároveň si chcete zlepšit i celkové zdraví? V tom případě je tou nejlepší volbou ajurvéda. Její přístup je dokonalým řešením vašeho problému. V tomto článku se podíváme na snadné změny životního stylu, které nám ajurvéda nabízí pro dosažení dlouhodobého úbytku na váze.

Než se dozvíme víc o tom, jak se dá s pomocí ajurvédy zhubnout, zkusíme nejprve ajurvédě lépe porozumět. Slovo ajurvéda pochází ze sanskrtu a vzniklo spojením slov ajur a véda. Ajur znamená život a dlouhověkost, zatímco véda je, podobně jako v češtině, věda. Dalo by se tedy říci, že ajurvéda je věda o životě. Vznikla v Indii a jde o prastarou větev medicíny. Většinu jejích metod, na rozdíl od jiných, konvenčních přístupů, v posledních letech potvrzují i výsledky vědeckých studií.

Opravdu mi ajurvéda může pomoci zhubnout?

Bez pochyby ano, stejně jako může pomoci i s jakýmkoli jiným zdravotním problémem. Ajurvéda se navíc zabývá nejhlubší příčinou potíží, takže může vést k trvalému vyřešení.

Ajurvéda všechny nemoci klasifikuje podle různých typů těl a zná tak u každého zdravotního problému princip, na kterém funguje. Není v ní žádný univerzální recept pro všechny a léky jsou navrhovány v závislosti na vašem tělesném typu, potížích, příznacích a dalších faktorech. Existuje řada ajurvédských léků na hubnutí, které můžete vyzkoušet. Důležité je pochopit, že nejde o nějaké pochybné rychlé řešení, ale spíš o účinné a celostní pomůcky pro hubnutí, které přinášejí významné výhody pomalu, ale jistě. Nejlepší zpráva je, že pokud se budete držet doporučení, úbytek na váze, kterého dosáhnete s ajurvédou, bude trvalý.

Tipy pro hubnutí s ajurvédou

Než začneme představovat jednotlivé léky, pojďme si nejprve přiblížit doporučení pro udržování těla v ideálním stavu a tipy, které můžeme použít při snaze zhubnout.

Ranní ptáče

Hlavní rada je chodit brzy spát a brzy vstávat. Anglické rčení říká, že kdo to dělá, ten bude zdravý, bohatý a moudrý. Nejlepší čas jít do postele je v deset hodin večer, nejpozději v jedenáct. Naprosto nezbytné je ráno vstávat v pět nebo do šesti hodin. Naše tělesné funkce jsou uspořádány v souladu s přírodou a fungují nejlépe, když se řídíme přirozeným cyklem. Naše tělo je přes den aktivní a v noci odpočívá. Když dodržíme tuto rutinu, mnoho zdravotních problémů, včetně obezity, přirozeně odpadne.

Tři jídla denně

Jíst tři jídla za den je ideální, s výjimkou toho, pokud máte nízkou hladinu cukru v krvi. Jíst hodně jídel denně se v ajurvédě nedoporučuje. V tom se liší od přístupu mnoha dnešních zdravotníků. Místo toho radí dát si zdravou snídani, lahodný oběd a lehkou večeři. Naše játra nejlépe pracují v poledne, proto je to vhodná doba pro těžší jídlo. Tělo tak může vstřebat vše, co přijme. Játra jsou také důvodem, proč má být večeře lehká. Potřebují si v noci dostatečně odpočinout a tělo detoxikovat.

Návrat k přírodě

Příroda má vše, co potřebujeme, i když si to většinou neuvědomujeme. Není náhoda, že existuje sezónní ovoce a zelenina. Naše tělo potřebuje jíst v souladu se střídáním ročních období, a proto v jednotlivých částech roku prahne po různých sezónních potravinách. Krom základních potravin jako rýže, pšenice apod. bychom měli do jídelníčku zařazovat také sezónní ovoce a zeleninu.

EPSON DSC picture

Voda

A konečně je třeba zmínit, že ajurvéda nedoporučuje pít před jídlem ani brzy po něm. Jakkoli je voda pro celkové zdraví i pro hubnutí přínosná, když ji pijeme s jídlem, ředíme si žaludeční šťávy, které nám pomáhají s trávením. To je důvodem obezity u mnoha lidí, protože jídlo není pořádně rozloženo a vstřebáno. Nahromaděné toxiny, hormonální nerovnováha a nedostatečné trávení jsou příklady faktorů, které přispívají k přírůstkům na váze a k obezitě. Naopak popíjet vodu v průběhu dne, obzvlášť teplou vodu, je ideální a pomáhá nám to s trávením a detoxikací.

Vyjasnili jsme si tedy nejvíce matoucí představy a můžeme se začít seznamovat s tím, jaké má ajurvéda k dispozici léky na hubnutí.

Ajurvédské léky na hubnutí:

Ajurvéda pro hubnoucí poskytuje mnoho možností volby. Zde si představíme běžné léky nezávislé na tělesném typu. Protože svůj tělesný typ si nemůžeme určit jen tak sami doma a je k tomu třeba odborná pomoc, kterou zde poskytnout nemůžeme, zabrousíme pouze k léčivým prostředkům, které jsou vhodné pro všechny.

1.      Citrón a med

Nejobyčejnější pomůckou je citrón s medem. Každé ráno byste hned po vyčištění zubů měli jako první věc do těla dostat teplou vodu s citronem a medem. Je to mimochodem i moc chutný nápoj. Tato mocná kombinace snižuje chuť k jídlu, detoxikuje tělo a podporuje váhový úbytek, aniž by poškodila vaše zdraví. Mnoho lidí má z citrónů obavy kvůli ochlazování těla. Pokud je to i váš případ, můžete pro vyvážení použít horkou vodu.

2.      Pepř

Citrón s medem jsou samy o sobě skvělým trikem, můžeme ale jejich účinnost ještě zvýšit přidáním mletého pepře. Není povinné si tento nápoj dávat hned brzy ráno, můžete si ho ale pravidelně připravovat později během dne. Stejně tak pepř pomůže bojovat proti riziku nachlazení kvůli ochlazujícímu citrónu.

3.      Zelí

Zelí můžeme jíst syrové, nebo vařené. Syrové má vyšší účinnost. Snězte misku zelí každý den, abyste podpořili spalování tuků. Můžete si ho dát před jídlem nebo jím nahradit svačinu.

4.      Podpora trávení

Přírůstky na váze bývají často důsledkem nedokonalého trávení, neboli slovy ajurvédy důsledkem nedostatku trávicího ohně. Potraviny, které tento trávicí oheň podporují, dělají při hubnutí divy. Patří mezi ně zázvor, papája, některé druhy tykví, česnek, čili aj.

5.      Nebojte se kořenitspices-1524434-639x852

Málo kořeněné jídlo může trávicí oheň potlačovat. Potraviny s pronikavou, ostrou, nebo hořkou chutí jsou pro udržování trávicího ohně důležité. Nejlepší je používat kmín, hořčici, kajenský a obyčejný pepř. Ve většině receptů můžete pepř nahradit čili nebo zkombinovat obojí. Je důležité vědět, že pepř, na rozdíl od čili, nezvyšuje kyselost, ale naopak žaludek uklidňuje.

6.      Potraviny, které pomáhají zbavit se ámy

Pro označení vedlejších produktů nedokonalého trávení se v ajurvédě používá slovo áma.

Nahromaděná áma zacpává lymfatické cévy a způsobuje přibírání na váze. Krom toho je kvůli ní člověk unavený. Pokud se jí nezbavíme, je těžké si s přibíráním poradit. Je proto důležité konzumovat jídlo, které pomáhá se ámy zbavit. Tyto vlastnosti má kurkuma, plody dřišťálu, myrhovníku,  trifala (účinná směs indického angreštu amalaki, plodů haritaki a bibbitaki) a trikatu (směs zázvoru, indického zázvoru a pepře dlouhého ve stejném poměru). Seženete je v kapslích nebo je můžete používat ve formě prášku.

7.      Půsty

Ajurvéda doporučuje se jednou týdně postit, aby se vyčistil trávicí systém a mohl dobře fungovat. Můžete pít vodu, zelené čaje (i zázvorový, mátový a směs Tulsi). Také si můžete dát polévku – zeleninový vývar.

8.      Speciální směs

Smíchejte bylinu kutki (Scrophulariaceae), čitrak (Plumbago zeylonica) a trikatu ve stejném poměru. Dobře je promíchejte a dejte si asi půl lžičky této směsi s douškem teplé vody. Jednou s ní zatřepte v ústní dutině a pak polkněte. Tuto proceduru opakujte jednou denně, pokud máte pouze nadváhu, a dvakrát, pokud se vás týká obezita prvního či vyšších stupňů.

9.      Bylinky

Další bylinky navrhované ajurvédou jsou Haritaki, Bibhitaki, Amalaki, lékořice, Tulsi, aloe vera, Vrikshamla aj. Většina těchto bylin je v dnešní době k sehnání v kapslích, takže je jejich užívání snadné.

10.  Zázvor

Konzumace čerstvého zázvoru s medem nebo jen tak bývá také v ajurvédě navrhována jako pomocník se spalováním tuků. Můžete si ho dát po ránu, protože tělo ohřívá.

11.  Dlouhatec

Když jde o hubnutí, mnoho odborníků na ajurvédu doporučuje dlouhatec (anglicky „horse gram“), což je méně známý druh fazolí pocházejících z Indie. Šálek těchto fazolí necháme namočit přes noc a vaříme je zhruba odpoledne. Po uvaření přidáme nasekanou cibuli a kamennou sůl podle chuti. Zkuste tento pokrm jíst každý den po dobu 45 dnů, aniž byste vynechali jediný den. Zapíjejte ho sklenkou podmáslí a uvidíte, jak se tuků plynule zbavujete.

12.  Punč z aloe

Dalším receptem na hubnutí je připravit si ve sklenici vody nápoj ze šťávy aloe, drcené kurkumy a kmínu, prášku z chebule srdčité a vrcholáku tříslovinného. Můžeme použít i teplou vodu. Přidáme med podle chuti a můžeme pít. Po tomto nápoji je dobré alespoň hodinu nic nejíst. Můžete ho používat tak dlouho, dokud nedosáhnete požadované hmotnosti.

wet-spines-1402472-639x425Ingredience k přípravě punče z aloe:

– špetka kurkumy

– špetka kmínu

– 1 až 2 čajové lžičky šťávy z aloe vera

– špetka chebule srdčité (Tinospora cordifolia)

– špetka vrcholáku tříslovinného (Terminalia Chebula)

13.  Čaj na trávení

Vezmeme stejné množství semínek kmínu, koriandru a fenyklu. Měla by jich dohromady být asi polovina lžíce na osobu. Vložíme semínka do hrnce s vodou a přivedeme vodu k varu. Pod pokličkou vaříme asi pět minut. Výsledný nápoj přelijeme do lahve a popíjíme během dne. Tento čaj podpoří trávení a hubnutí.

14.  Šest chutí

Jídla lze rozdělit podle chuti na svíravá, kyselá, hořká, slaná, sladká a ostrá (pikantní). Je důležité zajistit, abychom všechny tyto chutě každý den potkali. Díky tomu nám bude dobře fungovat trávicí systém a budeme mít svou váhu pod kontrolou. Nezapomeňte proto používat širokou škálu potravin, abyste získali všechny chutě a živiny.lotus-1377822-640x960

Ajurvéda zastává téměř veganskou dietu kvůli udržení kondice a zdraví. Nepropagují úplné odříkání se masa, ale konzumují ho podstatně méně. Nadto se máme vyhýbat všem zpracovaným potravinám a přehnaně dlouho vařeným či smaženým jídlům.

Zkuste tedy z jídelníčku vypustit rafinovanou sůl a cukr a objevte přírodní a zdravé alternativy jako je kamenná sůl, med, výtažek z lékořice atd. Když se budete těchto rad svědomitě držet a navíc použijete vám dostupné léky uvedené výše, budete mít svou váhu skutečně pod kontrolou.

Přidejte komentář