Jídelníček

Čokoláda může být pro mozek ještě přínosnější než cvičení

Autor:   | 

Čokoláda je nejspíš nejvíc uklidňující potravinou vůbec, ale že by byla krom toho i nejlepší volbou pro mozek? Podle nové studie zřejmě ano. Dokonce má být tak užitečná, že možná během stárnutí zlepšuje funkce našeho mozku ještě víc než aerobní cvičení.

Pro ty, kterým už se začínají předčasně sbíhat sliny, je ale třeba podotknout, že bychom jí museli jíst hodně, až odporně velké množství. Mluvíme tu asi o kilogramu čistého nezpracovaného kakaového prášku denně. Pokud vám, jako mně, více chutnají čokoládové tyčinky (např. Twix či Snickers), znamenalo by to sníst jich každý den asi 20 kg, tak to alespoň uvádí Oxford University Press. Tomu říkám pořádná dávka cukru.

chocolate-1328055-640x480

Zmíněná studie byla zveřejněna v časopise Nature Neuroscience. Skupina vědců z Columbia University a New York University v ní malé skupině zdravých pokusných osob ve věku od 50 do 69 let podávala denní dávku flavanolů získaných z kakaového prášku. Polovina účastníků dostávala malou dávku flavanolů a druhá polovina větší, celkově po dobu tří měsíců. Příjemci vyšší dávky podle očekávání dosáhli oproti druhé skupině lepších výsledků při testování paměťových funkcí.

Mozky starších lidí však údajně neměly žádný prospěch z fyzického cvičení. To zní trochu podezřele, protože je to v naprostém rozporu s velkým množstvím jiných výzkumů. Každopádně můžete tuto studii použít jako výmluvu (pokud nějakou potřebujete), abyste si mohli čas od času v rozumném množství vychutnat svou oblíbenou čokoládovou tyčinku. Anebo i častěji, pokud se vědci jednoho dne shodnou, jak se na toto téma dívají.

Přidejte komentář