Diety

Dieta jí zachránila život

Autor:   | 

Obézní žena, 27 let, zhubne deset velikostí oblečení (a přes 120 kg) poté, co ji lékaři varují, že nebude žít dost dlouho aby oslavila své 30. narozeniny.

Brianan, z Dundalku v Irsku, nosila konfekční velikost 50, a to už v pouhých 15  letech. Musela si nechat šaty šít speciálně na míru. Když byla starší, snažila se vyhnout sociálním kontaktům a používala jídlo jako emocionální odreagování.

Prozrazuje: „Jako většina velkých dětí jsem byla ve škole šikanována, vybudovala jsem si proti tomu naoko obranu, aby se nikdo nikdy nedozvěděl, že zranil mé city. Když jsem se ale vrátila domů, začala jsem vždycky plakat. Později se nic nezměnilo. Ve 27 letech byste měli být venku a žít svůj život, ale já jsem nechtěla být viděna, tak jsem prostě zůstala doma a četla knihu nebo se dívala na televizi.”

Brianan používala nezdravé potraviny jako způsob odreagování a uvolnění od bolesti a smutku. Sociální izolace kvůli její velikosti a tělesné konstituci se stále prohlubovala. Snažila se snížit váhu tím, že navštěvovala hubnoucí kluby a dokonce i konzultací s dietologem v nemocnici. „Cítila jsem, že diety, které jsem měla dodržovat, byly pro mě vždy příliš omezující. Byla jsem často hladová a nemohla jsem dietu včlenit do svého života, protože mi byly zakázány veškeré dobroty a pamlsky, které mi psychicky pomáhaly.

„Moje zkušenost na dietologii však byla ještě horší. Řekli mi, že jejich váhy mě už nemohou zvážit a já jsem musela sedět na něčem, čemu říkali „obezitní židle” – to bylo velice ponižující. Jsou to právě takové zážitky, které rozdrtí vaše sebevědomí kousek po kousku.”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak se Briananina váha stále zvyšovala, začala mít obavy o své zdraví, jelikož srdeční problémy má v rodině. V říjnu 2011 navštívila svého lékaře a dostalo se jí hrozivé diagnózy. Jen o pár dní později dostala další ránu, když pod ní doma z důvodu těžké váhy praskla vana. Říká: „Slyšet něco takového od lékaře vás vyděsí k smrti. O několik dní později jsem se navíc sprchovala jako obvykle, když jsem uslyšela tu ránu a uvědomila jsem si, že to byla vana, která pode mnou praskla. Nemohla jsem tomu uvěřit.

„Nechtěla jsem jít ven a říct svým rodičům, že jsem rozbila jejich vanu, chtěla jsem, aby mě ta vana prostě snědla. Obě tyto věci byly pro mne posledním a nejsilnějším varovným signálem a věděla jsem, že opravdu musím něco udělat. Za pár dní jsem byla na své první návštěvě ve skupině Svět hubnutí (Slimming World).”

Brianan slyšela o Světě hubnutí od své kamarádky a připojila se do její místní skupiny, kterou řídila konzultantka Fiona Pepper. Brianan říká: „Cítila jsem se špatně a byla jsem naprosto zkamenělá, protože jsem zjistila, že mám tak dlouhou cestu před sebou. Nemusela jsem se ale bát – Fiona mi ihned přiběhla nabídnout šálek čaje a všichni byli tak přátelští… Teď jsem rovnoprávnou součástí skupiny, jsou jako moje druhá rodina a lidem říkám, že neexistuje žádný důvod, aby někdy měli pocit strachu, protože všichni – bez ohledu na to, jak velkou váhu mají – jsou tam ze stejného důvodu.

„Myslím, že nadšení z toho, když ostatní členové hubli, pro mě bylo stejné, jako když jsem zhubla já sama. Je to úžasné, že jsme všichni schopni navzájem si pomáhat.” Brianan začala používat snadný stravovací plán Světa hubnutí a také navštěvovat společné jídla. Skoncovala s lupínky a čokoládovými tyčinkami, vrhla se na vaření doma podle zdravých receptů a začala vařit i pro ostatní členy rodiny. Ve svém prvním týdnu ztratila 5 kg a 28,5 kg poté za ​​pouhé tři měsíce.

novy den

Brianan nyní vyměnila trávení večerů sama doma za noc venku na parketu s přáteli. Také se zamilovala do nakupování. Dříve trpěla bolestivými koleny a v důsledku své velikosti nemohla skoro chodit. Když ovšem zhubla, všechno se obrátilo k lepšímu. Sama dodává: „Než jsem zhubla, neušla bych více než 500 metrů, takže i po té co jsem zhubla, jsem nemohla dělat příliš mnoho. Začala jsem pomalu chodit mezi jedním a druhým sloupem a mezi budovami. Teď už ujdu 3 km za den a doufám, že začnu tančit Zumbu a naučím se trochu potřásat boky.”

Brianan se tedy podařilo dosáhnout své cílové hmotnosti a z 208 kg se dostala na 79 kg! Byla také jmenována ženou Světa hubnutí roku 2014. Co ztratila na váze, získala nazpět v dávkách sebejistoty. Úspěšně se ucházela o práci v on-line přepravní společnost, objevila lásku k nakupování a vyměnila trávení noci doma za večery na tanečním parketu s přáteli. Na akci Světa hubnutí se poté setkala s kolegou Keithem Lynchem a z obou se brzy stal pár. Nedávno se k sobě nastěhovali a plánují budoucnost.

Brianan říká: „Jsem upřímně přesvědčená, že kdyby nebylo mé skupiny hubnutí, asi bych dnes nebyla naživu. Byla bych šest stop pod zemí. Můj doktor je radostí bez sebe a já taky. Vždycky jsem milovala čtení, ale teď, místo věčného pohřbívání sama sebe v knihách, mám pocit, že jsem konečně hlavní hrdinkou mé vlastní pohádky. Poslední tři roky byly nejlepší roky mého života a já se nemůžu dočkat všeho, co ještě přijde.”

Přidejte komentář