Hubnutí

Kam mizí tuk, když hubneme?

Autor:   | 

V dnešní době se hodně mluví o snižování tělesné váhy a zdravém životním stylu, avšak většina lidí má ohledně hubnutí dosti mylné představy. Někteří lidé si myslí, že se tuk přeměňuje v energii nebo teplo (porušení zákona o zachování hmotnosti), zatímco jiní žijí v představě, že je nějakým způsobem vylučován z těla nebo přeměněn na svalovou hmotu. Nedávno mi bylo řečeno, že jakmile získáme tukové buňky, už je nemůžeme nikdy ztratit, pouze se zmenší, pokud je „spálíme”.

Podle Andrewa Browna z univerzity New South Wales a televizní osobnosti (bývalého fyzika) Rubena Meermana, spálený tuk vydechujeme. Jejich nové výpočty na základě znalostí biochemie byly publikovány v magazínu British Medical Journal.

„Existuje překvapující ignorance a zmatek ohledně metabolického procesu spalování tuků,” říká Brown. „Správnou odpovědí je, že většina tuku je vydechována jako oxid uhličitý,” dodává Meerman. „Jde do vzduchu.”

breathing-butterflies-1159262-640x640

Nadbytek sacharidů a proteinů je převáděn na chemické sloučeniny nazývající se triglyceridy skládající se z atomů uhlíku, vodíku a kyslíku, které se ukládají do lipidových kapiček tukových buněk. Chcete-li zhubnout, snažte se metabolizovat tyto triglyceridy, což laicky řečeno znamená „odemykat” uhlík, který je v tukových buňkách uložen.

Ztráta 10 kg na váze vyžaduje vdechování 29 kg kyslíku, produkování 28 kg oxidu uhličitého a 11 kg vody. To je metabolický osud tuku.

Poté dvojice vědců vypočítala proporce hmoty obsažené v 10 kg tohoto tuku, který je vyloučen formou oxidu uhličitého a vody v průběhu hubnutí. Tímto způsobem zjistili, že 8,4 kg je vydechováno jako oxid uhličitý. Ukázalo se, že plíce jsou tedy pro hubnutí nejdůležitější orgán v našem těle. Zbývajících 1,6 kg se přeměňuje ve vodu, která je následně vylučována formou moči, stolice, potu, dechu, slz a ostatních tělních tekutin.

Měli bychom tedy pouze více dýchat, abychom se zbavili přebytečných kil? Samozřejmě že ne. Příliš intenzivní dýchání vede k hyperventilaci, po které následují závratě, intenzivní bušení srdce a ztráta vědomí. Pro hubnutí je stále nutné dbát na zdravou stravu a pravidelné cvičení. Tímto článkem jsme vám jen chtěli přiblížit procesy, které se dějí uvnitř našeho těla.

Přidejte komentář