Diety

Mohou dietní limonády za břišní tuk?

Autor:   | 

Nedávná studie prokázala, že starší lidé, kteří pijí dietní minerálky a limonády, mohou disponovat větším obvodem pasu než ti, kteří se podobným nápojům vyhýbají.

„Čím víc lidé pili dietní minerálky, tím víc se zvyšovaly rozměry jejich pasu,“ vysvětlil jeden z autorů studie Sharon Fowler. Lidem, kteří pijí dietní limonády, se zvětšil pas více než třikrát oproti lidem, kteří je do svého pitného režimu nezařazují.

Studie také prokázala, že se lidem, kteří nepijí žádné limonády, zvětšil pas o 2 centimetrů. U lidí, kteří pijí limonády jen občas, byl prokázán nárůst o 4,6 centimetrů, a u těch, kteří si limonády dopřávají pravidelně, nárůst o 8 centimetrů.

Studie se zúčastnilo 749 Evropanů, Američanů a Mexičanů, kterým bylo 65 let v době, kdy byl průzkum odstartován. Výzkumníci měřili jejich výšku, obvod pasu, váhu a zjistili, jaký byl jejich limonádový příjem v době započetí studie.

dietni mineralky

Výzkumníci nepřišli na důvody, kvůli kterým je konzumace dietních nápojů spojena s rostoucím obvodem břišní oblasti, ale domnívají se, že za tím stojí umělá sladidla, která jsou do nápojů přidávána.

Fowler si rovněž myslí, že hubnoucí strategie spočívající ve vyřazení klasických i dietních limonád z jídelníčku, může lidem jenom pomoci. „Čím víc se lidé pokusí nahradit to, co milují na dietních limonádách pomocí skutečného jídla, tím lépe,“ vysvětluje Fowler.

„Tukové zásoby v břišní oblasti můžou způsobit záněty a riziko kardiovaskulárních onemocnění. Studie publikovaná v roce 2011 dokázala, že lidé, kteří pijí limonády každý den, mají zvýšené riziko srdečního infarktu a mrtvice. Další studie z roku 2012 potvrdila, že mezi denní konzumací limonádových nápojů a srdečním infarktem existuje spojení.

Přidejte komentář