Kalorie

Ptáme se dietologa: Má se jíst po tréninku?

Autor:   | 

Otázka: Po tréninku mám vždycky velký hlad. Co s tím mám dělat? Nechci znovu nabrat kalorie, které jsem právě spálila.

Odpověď: Může se to zdát trochu zvláštní, ale ihned po tréninku je nejlepší chvíle k jídlu, takže dokonce i když nejste hladoví, měli byste si alespoň něco malého sníst.

Dobrou zprávou je, že jídlem po tréninku nelze obratem nahradit kalorie, které jste právě spálili. Lidské tělo a váhový úbytek takhle nefunguje. Když cvičíte, vaše tělo spaluje tuk, který tak využívá jako zdroj energie. Pokud se po tréninku najíte, tyto kalorie se nepoužijí k nahrazení spáleného tuku. Vaše tělo ukládá jídlo v podobě tělesného tuku, pouze když neví co s extra kaloriemi, kterými ho zásobujete. Po tréninku se však tělo a svaly potřebují regenerovat, a právě na to využijí kalorie, které byste jim měli dodat.

workout-1421507-638x438

Kalorie, které jíte vzápětí po cvičení budou tedy použity k nahrazení zásoby energie ve svalech, která se během tréninku vyčerpala. Vaše tělo také zmetabolizuje jakýkoliv protein, který sníte, aby znovu vybudovalo a opravilo svaly, které byly poničeny následkem toho, že byly využívány až na hranici svých limitů.

Jídlo ihned po ukončení tréninku je, jak vidíte, prospěšné z mnoha důvodů. Vaše tělo bude automaticky využívat kalorie, které sníte pro něco prospěšného (opravy a obnovu) a ne nežádoucím způsobem (ukládání tuků). Ve skutečnosti výzkumy ukazují, že schopnost těla obnovit energii ve svalech klesá až o 50 %, pokud budete po tréninku čekat s jídlem dvě hodiny ve srovnání s tím, že byste jedli hned. Jídlo po tréninku vám po dobu následujících 24 hodin může zvýšit i citlivost na inzulín nebo schopnost využívat sacharidů, což je důležitým faktorem pro hubnutí a zajištění si zdravého těla.

wafer-fingers-1319306-639x427

Vaše další otázka by mohla být: „Dobře, takže co bych měl jíst?” Přímo po tréninku doporučuji, abyste měli po ruce tekutý nápoj, který obsahuje bílkoviny a sacharidy pro rychlou rekonvalescenci. Tyto drinky nevyžadují mnoho energie na trávení, takže se do vašeho systému dostanou živiny rychle, což v těle nastartuje proces obnovy.

Pokud trénink trval déle než 60 minut, zvolte si výrobek, který obsahuje alespoň 10 až 15 gramů bílkovin a 30 až 40 gramů sacharidů. Tekuté jídlo je také pohodlnější, protože je můžete mít i sebou v posilovně a většina lidí hned po cvičení nezvládne strávit velkou porci jídla. Čtyřicet pět minut až hodinu po tréninku si dejte celé jídlo, opět s obsahem bílkovin a sacharidů. Například ryba s quinoou a salát s olivovým olejem je skvělá volba.

Ať už děláte cokoliv, rozhodně po tréninku nehladovte. Využijte metabolických a hormonálních procesů, které se po cvičení dávají do pohybu, na opětovné doplnění paliva a vychutnejte si dobré jídlo.

Přidejte komentář