Diety

Top 5 nejhorších diet celebrit

Autor:   | 

Britská dietetická asociace (BDA) nedávno odhalila každoroční seznam nejhorších diet celebrit, aby zabránila jejich šíření. V letošním roce se na prvním místě objevila zbrusu nová položka, dieta založená na urinoterapii (pití vlastní moči). Jako druhá následuje Paleo dieta, po ní strava založená na absolutním vyhýbání se cukru, na čtvrtém místě se umístila dieta VB6, která vychází z veganství, a na pátém místě seznam doplňuje tzv. Očista pomocí hlíny.

Britská dietetická asociace byla založena v roce 1936 a je profesionálním sdružením dietologů ve Velké Británii. Jedná se o největší organizaci sdružující potravinové a výživové specialisty s více než 7 500 členy. Mimo jiné je BDA aktivní i jako odborová organizace.

Nový rok se kvapem blíží. Vánoční svátky přijdou a opět rychle uběhnou a nastane atmosféra povánoční nostalgie a hodnocení minulého roku. A ano, s nimi i nové předsevzetí – v tomto roce budete mít tělo svých snů! 2016 je váš rok! Ale jak na to? Na trhu je totiž množství publikací o stravě a různých fitness DVD, které doporučují slavní, které vám zajistí spíše ztrátu korun než kil.

BDA na tohle téma každoročně přijímá doslova stovky dotazů médií a dostane se tak i k nejpodivnějším dietám, které mohou existovat. Na základě těchto dotazů a dalších příspěvků BDA zveřejnila seznam nejvíce riskantních diet, které by vám opravdu nedoporučovali:

Dieta založená na urinoterapii

Celebrita, která jí podlehla:  Vlastní moč pil například Bear Grylls (kvůli své televizní show).

V čem spočívá: Urinoterapie se zakládá na pití vlastní moči za účelem kosmetických nebo léčebných účinků. Někteří lidé tvrdí, že močovina obsažená v moči může mít protirakovinný účinek.

Verdikt dietologů BDA: Tomuto raději příliš nevěřte. Urinoterapie nemá žádné pozitivní zdravotní důsledky pro lidský organismus, které by byly podloženy vědeckými důkazy. Stejně tak i jakékoliv tvrzení o protirakovinných účincích moči nemá dostatečný vědecký základ.

Paleo dietapebble-hand-from-stone-age-1-1310268-639x552

Celebrita, která jí podlehla: Příznivci této „diety” jsou Miley Cyrus a Matthew McConaughey.

V čem spočívá: Paleo dieta (někdy také nazývána Paleolitická strava, Caveman dieta nebo Stone Age dieta) je stravování, kdy se jí pouze potraviny, které měli k dispozici neandrtálci v prehistorické době. Všechny ostatní potraviny, jako jsou mléčné výrobky, obiloviny, cukr, luštěniny, „upravované” oleje, sůl a také alkohol nebo káva, jsou ze stravování vyloučeny.

Verdikt dietologů BDA: Prehistorický výstřelek! Ačkoliv strava s méně upravovanými potravinami a menším množstvím cukru a soli není úplně špatný nápad, pokud k tomu nemáte specifický zdravotní důvod, neexistuje absolutně žádný důvod proč ze své stravy vyčlenit celý určitý okruh potravin. Naprostým vyloučením mléčných výrobků bez toho, aby byly nahrazeny správně zvolenými potravinami, může ve skutečnosti vzniknout nebezpečí, že bude kvůli nedostatku vápníku ohroženo zdraví vašich kostí. Nevyvážená, časově náročná a navíc společensky izolující dieta může snadno způsobit nedostatek jistých živin, čímž může dojít k ohrožení vašeho zdraví i vašeho vztahu k jídlu.

Bez cukru

Celebrita, která jí podlehla:  Pro tuto dietu se rozhodl např. Tom Hanks a Alec Baldwin.

V čem spočívá? Dieta Bez cukru je založena na vyhýbání se všem druhům cukru, včetně karbohydrátů.

Verdikt dietologů BDA: Skrze neslazení k úspěchu? Bohužel ne. Pochopitelně doporučujeme omezení volných cukrů a doslazovaných výrobků, protože obecně v naší společnosti konzumujeme příliš mnoho cukru. Ovšem některé verze této diety, které požadují vyvarování se naprosto všemu cukru ve stravování, nejsou nejen téměř nemožné dodržet, ale důsledkem by bylo i vyřazení potravin, jako je zelenina, ovoce, mléčné výrobky, ořechy – což samozřejmě nevede k zrovna zdravé a vyvážené stravě. A dejte si pozor i na diety, kdy se cukr nahrazuje například sirupem z agáve, palmovým cukrem nebo medem, což je vlastně také cukr, jen v jiné formě, a je to tedy v rozporu se základními principy této diety.

VB6 dieta – polovičním veganem

Celebrita, která jí podlehla:  Beyoncé a Dita Van Teeese.

V čem spočívá? VB6 vychází z anglického „vegan before 6pm” (veganem před šestou) a kombinuje veganství s běžným stravováním. Znamená to, že do šesté hodiny večer se stravujete dle veganských pravidel, po šesté však téměř všechny limity odpadnou.

Verdikt dietologů BDA: S veganstvím opatrně! Tento způsob stravování doporučuje jíst méně zpracovaných potravin a zato jíst více rostlinných produktů, jako jsou fazole, luštěniny, celozrnné potraviny a ořechy (přesto je nutné sledovat velikost porcí) a zaměřuje se i mnohem více na ovoce a zeleninu, což je samozřejmě dobrá věc. Tím, že jíme nejméně 5 kusů ovoce a zeleniny denně, získáváme i více vlákniny. Nicméně přesto v návaznosti na uvedené informace o veganské stravě, nejedná se vždy automaticky o zdravou dietu.

Největší nebezpečí však leží právě v době po šesté hodině večer. To při této dietě totiž nastává legální příležitost pro zhltání nesčetného množství potravin s vysokým obsahem kalorií, nasycených tuků a s přídavkem soli a cukru, což podkopává vaše předchozí zdravější návyky.

Realita je taková, že rozdělení stravování na různé způsoby během dne nemá velký význam, co se týče vašeho zdraví. To, co je důležité, je správná rovnováha potravin, které jíme.

Očista pomocí hlínyfresh-soil-1468423-640x480

Celebrita, která jí podlehla: Zoe Kravitz.

V čem spočívá? Lžíce speciálního jílu denně odstraní z těla toxiny a negativní izotopy, což vám usnadní detoxikaci a pomůže vám zůstat ve formě.

Verdikt dietologů BDA: Ruce pryč od tohoto nápadu! Agentura Food Standards, která se zaměřuje na standardy potravin, vydala varování o této hlíně, v jejichž produktech byly objeveny vysoké obsahy olova a arzénu. Produkt komentují následovně: „Upozorňujeme spotřebitele, zejména těhotné ženy, o nebezpečí pojídání jílu a detoxifikačních nápojích a doplňků založených a jílové hmotě.” Celá myšlenka takového detoxu je nesmysl. Tělo je dobře vyvinutý systém, který má své vlastní vestavěné mechanismy, jak samo sebe detoxikovat a odstraňovat odpady a toxiny.

Mluvčí a poradce BDA, dietolog Sian Porter, k tomu dodává:

„Každý rok v máme v naší tiskové kanceláři telefonát za telefonátem o všech možných druzích diet – od těch podivných a netypických až k přímo zdraví ohrožujícím návodům, jak se zbavit kil. Tím je třeba Brethariánství, které lidem doporučuje žít pouze ze vzduchu a slunečního světla! Ani tento rok nebyl žádnou výjimkou.

„Zdá se, že stále hledáme to zázračné řešení, jak snadno zhubnout, zkratku k tomu, jak získat podobná těla, jaké vídáme v televizi, v lesklých časopisech a na billboardech po celé zemi. Bohužel za tyto stravovací výstřelky často platíme vysokou cenou.

„Za prvé někdy můžeme poškodit naše vlastní zdraví, pokud třeba dodržujeme některou ze špatných diet po delší časové období. Za druhé se všechny doprovodné knihy, doplňkové výrobky, placené členství nebo on-line služby, které využíváme, velice rychle nasčítají do vysokých peněžních částek.

„Pravdou je, že pokud něco zní až příliš dobře na to, aby to byla pravda, pravda to zřejmě opravdu nebude. Pokud se rozhodujete zhubnout, neuvažujte o tom způsobem, že budete „držet dietu”, ale jednoduše přemýšlejte, co potřebujete změnit, abyste za měsíc nebo dva jednoduše ztratili váhu. Přemýšlejte o tom, jaké změny je třeba provést, abyste zhubli trvale. Váš způsob stravování by měl být vhodný pro každodenní fungování, měl by být dlouhodobě udržitelný a zároveň by vám měl umožňovat pochutnat si na jídlech, které vám přinášejí radost – s bohatým výběrem chutných potravin v přiměřených porcích. Zvolte spíše přístup maratonu než sprintu. Nový rok již téměř nastal a určitě bude opět mnoho lidí dělat novoroční předsevzetí, které nezvládnou dodržet. Tentokrát to udělejte jinak, zvolte bezpečnou, stabilní a udržitelnou cestu.”

Přidejte komentář