Diety

Vědci jsou pro změnu univerzálních dietních plánů

Autor:   | 

Lékaři musejí upustit od univerzálního přístupu k problémům s řešení obezity, říkají světoví vědci. Analýza 4 144 obézních lidí v Yorkshire ukázala, že je lze rozčlenit do šesti odlišných kategorií, z nichž pro každou je nutno nastavit hubnoucí strategii zcela odlišně.

Jedním z příkladů je těžké pití alkoholu u  mladých mužů. Oxfordská profesorka Susan Jebb prohlásila, že studie neprokázaly, zda rysy osobnosti vysvětlují váhu lidí. Přibližně 67 % mužů a 57 % žen je dle Body Mass Index buď s nadváhou, nebo obézních. „Body Mass Index je jen měřítkem výšky a váhy a myslím, že došlo k přílišnému zobecňování při využití tohoto měřítka, které ne zcela správně odráží skutečnost.” říká vedoucí výzkumu, Dr. Mark Green.

Tým využil zdravotních výzkumů z Yorkshire, aby analyzovat zdraví a behaviorální charakteristiky obézních lidí. Výsledky odhalily, že obézní lidé, patří do jedné ze šesti skupin:

  • mladí muži, kteří jsou/byli těžcí pijáci;
  • jedinci středního věku, kteří jsou/byli nešťastní a s trpěli úzkostí;
  • starší lidé, kteří navzdory tělesným problémům se zdravotním stavem žijí a jsou šťastní;
  • mladší, zdravé ženy;
  • starší bohatí a zdraví dospělí;
  • jedinci s velmi špatným zdravotním stavem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dr. Green prohlásil: „Myslím, že musíme jít od univerzálního (one-size-fits-all) přístupu k dietám k uznání těchto rozdílných skupin. Musíme nutit lidi přemýšlet o tom, jak zpracovávat informace, abychom se mohli zaměřit na tyto různé skupiny. Role alkoholu na tělesnou hmotnost musí být zohledněna u mladých mužů, ale pro ně vhodný způsob držení diety nemusí být vhodný například pro mladší ženy.”

Prof. Susan Jebb, řekla: „Já jsem snad první člověk, který uznává, že existuje obrovská inter-individuální variabilita mezi lidmi, kteří jsou obézní. Velkým omezením jsou však současné analýzy, jejichž nastavení nám neříká, jak tyto charakteristiky vysvětlit a proč se lidé staly obézními. Také nevíme, jak předem zjistit, že určitý druh zásahu bude fungovat lépe pro zacházení s určitým individuálním typem obezity.”

Přidejte komentář